תמונה ראשית
  מועצה מקומית כפר שמריהו
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  ניר שלו, ציור

  הגדל


   

  פלאי עמק השדים

  ניר שלו

  נולד  בעפולה ב – 1979

  ניר שלו, לוקה בשיתוק  מוחין ובחירשות מינקות. למרות מגבלותיו נחשף בגיל 15 לעולם אמנות ככלי לביטוי עצמי ודרך לשילוב בחברה. תהליך חניכותו כצייר עבר מספר שלבים, כולם מחוץ למוסדות המקובלים בעבודה אישית עם אמנים שונים, ביניהם הצייר אברהם פרחי ז"ל והפסל צבי לחמן. בשנים האחרונות הוא עובד בהדרכתו המקצועית של הצייר דוד בוסקוביץ, המהווה בשביל ניר שותף ורע.

  בימים אלה ניר מעלה סדרת עבודות  חדשה - נופים של ים המלח. הסדרה כוללת עבודות ציור ופיסול בטכניקות מעורבות.  ביצירותיו אלה מתחקה ניר אחר נופים הקדומים והמסתוריים של ים המלח אשר הולכים ונכחדים.

  ברגישות יוצאת דופן מצליח ניר להביע באמצעות צבע ומכחול את הנוף הייחודי של ים המלח בשעותיו השונות  של היום: בשעות האור נצבע הנוף הקדום של  ניר בצבע כחול רך, וגושי המלח מנצנצים לאורה של השמש היוקדת. הים הכחול נעדר הגלים חובר לתכול הרקיע הנקי מעננים, וכך מונצח הרגע לפני שהאל הבדיל בין השמים ובין המים. בשעות בין הערביים עם שקיעת החמה השקט התהומי מופר, הים נצבע באדום – ארגמן, וההרים ניצבים כפסלים מוצלים. כשהשמש שוקעת השקט העמוק מופר, החמה צובעת את הים באדום ארגמן וההרים עומדים כפסלים  מוצלים.

  מאבקו של ניר הוא יום-יומי. בעמדו מול הנוף הפלאי , הפראי והעצמתי של ים המלח ניר נטען בכוחות מחודשים המסיעים בידו לנצח את החיים בכל פעם מחדש.

  בעבור ניר ים המלח אינו רק מקור חיים המביא מזור ומרפא לאדם. הוא גם מקום המייצג מוות וחידלון, שכן עולם החי והצומח מצא בו את מותו. בציור בולען ניר מבטא את אימת המוות האפופה בשקט המאפיין את האזור. יצירה זו שואבת את המתבונן אל פיה של תהום מסתורית.

  תהליך ההבשלה האמנותי של ניר מאפשר לו לבטא באמצעות עבודותיו את חוויותיו העמוקות ביותר, כך שנוצר מעין דיוקן עצמי שאינו מצהיר על עצמו ככזה, כי אם קורם עור וגידים מתוך המכלול. הזהות בין האמן ובין מושא אמנותו בעבודות היא כמעט מוחלטת – החיפוש אחר משמעות החופש והשחרור המצויים מעבר לגוף.

  אופיו ועצמתו של ניר משתקפים על הבד באמצעות קו וצבע ברגישות הייחודית לו.

   

  רעיה ומשה שלו

  רעיה : 050-8557771

  משה: 050-8557766

  raya@slavgroup.co.il

   

   

   

   

  תערוכות שניר הציג:     

  נקודת מבט, בית ציוני אמריקה, תל אביב, - 2001

  אוסף של עבודותיו הראשונות, ובו הועלו נופים פנימיים על בד באמצעות פסיפס של מקומות מעניינים שביקר בהם.

  נגיעה במציאות, היכל מאיר ניצן לתרבות ולאמנות ,בראשון-לציון ; התיאטרון ירושלים ;בכנסת ישראל, 2003

  התמודדות פלסטית, רגשית ופיזית עם נושאים המעסיקים את כולנו - רצח ואלימות, מלחמה, חולי ואי -צדק חברתי. תערוכה זו פרסה קוסמולוגיה אכזרית בחיצוניותה, אך רבת יופי ותעוזה בזעקה הפנימית שביטאה. היה זה מסע צלב פרטי של האמן נגד העוולות הסובבים אותו, שהתגבש בתוך הבעה חסרת פשרות של עולם הדמיון והפנטזיה שלו.

   

  דהירה, בית האמנים בתל-אביב, תאטרון ירושלים, 2009.

  הסוס מסמל בעבור ניר כוח ורצון עז לפרוץ את מגבלותיו ואת כבלי גופו ולתת לנפשו להגיע לקצה גבול היכולת. ניר אומר על עצמו: "אני מרגיש טוב עם עצמי וחופשי כמו הסוס שלי."

   

  פלאי עמק השדים,  במרכז חייק – הגלריה לאומנות עכשווית ביפו העתיקה, 20012

  נופים של ים המלח

   

   

   

   

  עבור לתוכן העמוד