תמונה ראשית
  מועצה מקומית כפר שמריהו
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  שמשון דוברצ'ינסקי

  חברה קדישא

   

  עד הקמת החברה קדישא בכפר קברו בבית הקברות בהרצליה. עגלון עם עגלה היה בא ולוקח את הגופה מהבית לקבורה.

   

  המתנדבים הראשונים היו: יוסטין קליימן, חיים הרמן, אלברט הרמן, ד"ר נוסבאום, גב' פלורסהיים, גב' אלזה קאפ, גב' היימן.

   

  חברה קדישא בכפר נוסדה בשנת 1954 ע"י האב אריך דוברצ'ינסקי. אחריו עמד בראש החברה חיים הרמן, הנס ויסברון, גדעון רוסק, ולאחרונה במשך 15 שנה שמשון, שהיה חבר מן המניין בחברה קדישא מתחילתה.

   

  כיום אין יותר מתנדבים ואין הוא יודע מי יקיים את השרות הזה לאחר שיסיים את תפקידו.

   

  כל העבודה נעשית בהתנדבות ובגלל חוסר במתנדבים כיום כבר לא עושים את הטהרה במקום. יש לציין, כי סבו ורב סבו של שמשון היו מתנדבים בחברה קדישא בערי מגוריהם בחו"ל. עד היום, מצוי בידיו של שמשון גביע כסף מפואר, שנמסר לרב סבו ביום הולדתו השבעים כאות הוקרה על פעילותו בחברה קדישא בעיר מגוריו קרוטושין. כהמשך למסורת המשפחה, גם היום שתי בנותיו ואחד מחתניו מתנדבים בחברה קדישא.

   

  מתחילת הקבורה בכפר שמריהו הקבורה היתה בארון עץ, כפי שהיו רגילים מגרמניה. האישור לקבורה בארון עץ התקבל ממשרד הדתות על תנאי שיקדחו ששה חורים בקוטר 50 מ"מ בתחתית הארון כדי לקיים את הקשר עם אדמת א"י וקיום המצווה "כי עפר אתה ואל עפר תשוב". מידי שנה היה בא נציג משרד הדתות לביקורת. שמשון נשלח ע"י חיים הרמן שהיה יו"ר החברה קדישא, ללוות את המבקר לבית הקברות. המבקר שאל מדוע יש עצים בבית הקברות, שמשון ענה כי אינו יודע. האיש הסביר לו כי בהתאם לנאמר בנבואת יחזקאל שורשי העצים עלולים להפריע בעת תחיית המתים.

   

  מאז אנו לא קשורים למשרד הדתות ולא למועצה הדתית, אלא גוף עצמאי לחלוטין. החברה חייבת בדווח חודשי. תשלומי הביטוח הלאומי מגיעים ישירות לחברה קדישא. מקבלים תרומות המאפשרות את הוצאות הגינון, וכל הנלווה לקבורה.

   

  בעקרון במשך שנים רבות לא קברו נפטרים שאינם תושבי הכפר, אלא תושבים והוריהם, גם אם אינם גרים בכפר. במשך הזמן היו פניות של כל מיני אנשים שרצו לקבור את יקיריהם בבית הקברות בכפר, מכיוון ששמשון לא רצה לקבל את הנושא על אחריותו, העביר את העניין להחלטה של המועצה המקומית.

   

  הרב שמואל אבידור הכהן אישר שאישה יכולה לומר קדיש. טכס הקבורה הוא ליברלי ומכובד מאד, מאפשרים נגינה ושירה בהתאם לרצון המשפחה.

   

  שמשון מקבל החזר הוצאות מהחברה קדישא עבור טלפונים ונסיעות כ-150 ש"ח לחודש. מנהל חשבונות מקבל כ-180 ש"ח לחודש.

   

  כל שנה בתאריך ז' באדר – יום פטירתו של משה רבנו, החברה מקיימת ארוחה חגיגית לחבריה המתנדבים באחת המסעדות בסביבה. 

   

  ארוחת הדבר – PEST ESSEN  - הדבר הגיע לכפר בשנת 1943 עם משלוח של אספקה למחסן תערובת מנמל חיפה. בין השקים היו חולדות, כנראה נגועות בדבר, ובאמצעותן הופצה המחלה. במגיפה חלו מרטין מינצסהיימר, היינץ דוברצ'ינסקי, הנס היילברונר. שלושתם היו בבית חולים ממשלתי בפרדס כץ בתנאי הסגר. על מנת שלא יברחו לא נתנו להם מכנסי פיג'מה. לשלושת בתי החולים עשו חיטוי בפורמלין, מזרונים ובגדים לקחו לחיטוי בגז. אחת לשנה קיימו ארוחה חגיגית לזכר מגיפת הדבר שהיתה בכפר שמריהו. לכבוד הארוחה נהגו לשחוט עגל. השוחט היה מר וייס, אבא של אדית מינצסהיימר, שהיה קצב במקצועו. בארוחה השתתפו הנוגעים בדבר ובני משפחותיהם.

  עבור לתוכן העמוד